WIGILIA SZKOLNA

22 grudnia w naszym gimnazjum zostały wystawione Jasełka. Uczniowie w formie pantomimy przedstawili pięć scen ukazujących życie codzienne miasteczka, w którym człowiek jest tak zajęty sobą, że nawet nie zauważa przechodzącego obok Chrystusa w drugim człowieku.
Puentą przedstawienia jest hasło: "Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, jeśli przyjdzie?"
SCENA I Młodzież stoi przed szkołą, zajęta jest sobą, przechodzi żebrak. Młodzież zauważa go, ale wzbudza on w nich pogardę a nie współczucie, czego oznaką jest obrzucanie go papierami. Żebrak idzie dalej.
SCENA II Rodzina siedzi za stołem, jest wigilia, przygotowywane jest jedno miejsce dla gościa. Rodzina ogląda program w telewizji. Słychać pukanie, widać zaskoczenie i niechęć niespodziewanym gościem, udają, że nikogo nie ma w domu i nie wpuszczają gościa. Żebrak idzie dalej.
SCENA III Młodzież robi zakupy w sklepie, tak jest zajęta tą czynnością, że żebrak nie jest przez nich zauważony. Żebrak idzie dalej.
SCENA IV Młody człowiek zajęty jest grą komputerową, ma słuchawki na uszach, odizolował się od całego świata, nic go nie obchodzi. Przechodzi żebrak, który jest niezauważony i idzie dalej.
SCENA V W kościele widać modlącą się młodzież, mają oni różańce w ręku i indeksy, które świadczą o przygotowywaniu do Sakramentu Bierzmowania. Wykonywanie tej czynności tak ich zajmuje, że czują się usprawiedliwieni brakiem reakcji na udzielenie pomocy żebrakowi. Żebrak i tu nie uzyskuje pomocy. Żebrak idzie dalej.
EPILOG Nagle żebrak prostuje się i okazuje się, że to nie żaden żebrak ale Chrystus przechodził przez nasze miasto. Narrator wypowiada słowa: CZY SYN CZŁOWIECZY ZASTANIE WIARĘ NA ŚWIECIE GDY PRZYJDZIE !?!

Przygotowanie i notatka: ks. Sławomir Paszowski