Podsumowanie projektu "Wolontariat na TAK!"

W poniedziałek, 28 lutego 2012r. w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Warce odbyło się uroczyste podsumowanie projektu "Wolontariat na TAK!". Szkolne Koło Wolontariatu uzyskało w ubiegłym roku dotację w ramach programu "Działaj Lokalnie VII". Już od godziny 16 wolontariusze przygotowywali salę i szkolny korytarz, który zamienił się w galerię; kroili ciasta specjalnie przygotowane przez rodziców na tę okazję. Sprawdzaliśmy, sprzęt, aby nie zrobił nam kawału podczas uroczystości. Zdążyliśmy tuż przed przybyciem pierwszych gości.
        Swoją obecnością zaszczycili nas: pani Dorota Lenarczyk - koordynator Programu "Działaj Lokalnie VII", pan Andrzej Brzeźnicki - dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Warce, pani Stanisława Róg - kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Warce, pani Edyta Lusarczyk dyrektor Zespołu Szkół w Grabowie, pani Zofia Karaś - dyrektor Placówki Socjalizacyjnej Panda w Kozienicach, pani Jolanta Bartczak - przewodnicząca Rady Rodziców, rodzice naszych wolontariuszy i sami wolontariusze.
        Spotkanie poprowadziły Klaudia Dobosz i Marysia Nowociel, które opowiedziały o działaniach podjętych w ramach projektu, czyli warsztatach z kreatywnego myślenia i pedagogiki zabawy, oraz warsztatach, które prowadzili sami wolontariusze. Działania te przyniosły nowe doświadczenia zarówno wolontariuszom jak i odbiorcom, a także pokazały, że warto przełamywać własne bariery.
        Ze zdjęć, które powstały podczas realizacji projektu powstała prezentacja, którą przygotowali Kinga Brodzińska i Marcin Rzeziński. Była to wspaniała ilustracja poczynań wolontariuszy. Podczas podsumowania nie mogło zabraknąć podziękowań dla osób i instytucji, dzięki którym realizacja projektu "Wolontariat na TAK!" była możliwa. Pierwsze podziękowanie z rąk wolontariuszy przyjęła pani Bożena Sobieraj dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 w Warce. Dzięki wsparciu i pomocy pani dyrektor mogliśmy przeżyć tą wspaniałą przygodę. Kolejne podziękowania przekazaliśmy panu Andrzejowi Zarębie dyrektorowi Dworku na Długiej za pomoc w organizacji podsumowania konkursu plastycznego, panu Andrzejowi Brzeźnickiemu dyrektorowi CeSiRu za udostepnienie Sali na warsztaty dla wolontariuszy, pani dyrektor Agnieszce Skrzypczak dyrektorowi PSP nr 1 w Warce za użyczenie Sali na warsztaty dla beneficjentów projektu, Państwu Marianowi i Jadwidze śmietanka za pyszną pomidorówkę, która dała nam siły podczas zabaw oraz pani Jolancie Bartczak przewodniczącej Radzie Rodziców za wsparcie finansowe projektu.
Podziękowaliśmy również za pracę przy realizacji projektu najbardziej aktywnym wolontariuszom: Anicie śliszewicz, Kindze Jędrzejewskiej, Magdalenie Górnickiej, Katarzynie Pietrzak, Marcie Wodzińskiej, Natalii Czerwińskiej, Katarzynie Sobieraj, Zofii Wojciechowskiej, Beacie Walczak, Klaudii Dobosz, Wiktorii Kacprzyk, Wiktorii Majcher, Marii Nowociel, Kindze Brodzińskiej i Marcinowi Rzezińskiemu.
        Spotkanie obfitowało w miłe niespodzianki. Na koniec części oficjalnej zaprosiliśmy wszystkich na prezentację multimedialną przygotowaną przez Martę Wodzińską i Natalię Czerwińską na konkurs "Opowiedz". Pani Dorota Lenarczyk wręczyła zaskoczonym wolontariuszkom dyplom za zajęcie II miejsca w konkursie w kategorii "Ludzie". Kolejną niespodzianką było wręczenie wolontariuszom Szkolnego Koła Wolontariatu przez panią Zofię Karaś zaszczytnego tytułu "Przyjaciela Placówki Socjalizacyjnej PANDA". To wielkie wyróżnienie. Takie podziękowania otrzymały również koordynatorki projektu panie: Barbara Marchocka i Dorota Macioszek. Wystąpienie pani dyrektor było bardzo wzruszające i było również wielkim ukłonem w stronę rodziców wolontariuszy. Na wielu policzkach pojawiły się łzy. Po tak pięknym spotkaniu nadszedł czas na ostatnią, słodką niespodziankę. Przepiękny tort, wykonany specjalnie na tą wyjątkową okazję. Zanim udało się go pokroić, nastąpiła chwila dla fotoreporterów.
Magiczny czas umilały wspólne rozmowy, wspomnienia i oglądanie zdjęć, a także pyszności przygotowane przez rodziców. Tłem spotkania były plakaty wykonane przez gimnazjalistów z Warki i Dębnowoli na konkurs plastyczny promujący idee wolontariatu oraz pojazdy do podróży w czasie zrobione podczas warsztatów dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Warce.
        Dziękujemy za udział w projekcie wszystkim wolontariuszom oraz ich rodzicom. Mamy nadzieję, że uda nam się zdobyć dotację w kolejnej edycji konkursu "Działaj Lokalnie", która już została ogłoszona. Prosimy trzymać za nas kciuki!

Opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu