Sędzia Anna Maria Wesołowska w naszej szkole

W czwartek 21 lutego 2013 roku odwiedziła naszą szkołę sędzia Anna Maria Wesołowska.
W 3 spotkaniach z panią sędzią, znaną w całej Polsce dzięki programowi w TVN, uczestniczyło prawie tysiąc uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, nauczyciele jak również rodzice. Spotkania były prowadzone pod hasłem: "Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia"
            Sędzia Anna Maria Wesołowska poruszała bardzo ważne tematy dla młodzieży:
- zagrożenia płynące z niewłaściwego korzystania z Internetu,
- przemoc emocjonalna i psychiczna,
- wykorzystywanie dzieci i młodzieży,
- zbyt wczesne kontakty seksualne
- problem narkotyków
            Obecni na sali dowiedzieli się m.in. co to znaczy odpowiedzialność karna, jakie zachowania
i czyny są przestępstwem, ale przede wszystkim, jakie mają prawa i czemu powinni się sprzeciwiać. Spotkania, choć dotyczyły spraw bardzo poważnych, przebiegły w miłej atmosferze. Na koniec Anna Maria Wesołowska odpowiadała na pytania, rozdawała autografy, a także chętnie pozowała do pamiątkowych zdjęć z młodzieżą.

Przykładowa opinia uczennicy naszego gimnazjum na temat wizyty Anny Marii Wesołowskiej.

Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską, które ostatnio miało miejsce w naszym gimnazjum było bardzo interesujące. Sam fakt, że osoba znana … z telewizji złożyła nam wizytę, był przyczyną zaciekawienia i entuzjazmu. Spotkanie z sędzią nie przypominało uczenia się książkowej teorii. Wielu
z nas zdawało sobie sprawę ze swoich praw i obowiązków, jednak z zaskoczeniem słuchaliśmy, jakie konsekwencje (nie tylko prawne) niesie za sobą łamanie zasad. Szczególne wrażenie zrobiły na nas historie "z życia wzięte", które uświadomiły nam, że przez jeden lekkomyślny czyn możemy zniszczyć swoje lub cudze życie oraz zmotywowały do reagowania w przypadkach, gdy na naszych oczach dzieje się coś złego.
            Myślę, że każdy wyciągnął wnioski co do swojego postępowania i zdobył przydatne informacje. W końcu już niedługo wkroczymy w dorosły wiek i będziemy musieli sami odpowiadać za swoje czyny. Spotkanie z doświadczonym prawnikiem z pewnością pomogło nam zrozumieć, jak należy dokonywać słusznych wyborów.

Weronika Niemirska (klasa 3H)

Foto: Zbigniew Tomczyk, Piotr Pietrzak

Jeśli uczestnicy spotkań chcieliby otrzymać zdjęcia w większej rozdzielczości, prosimy o informację na e-mail: gimnazjum-warka-www@wp.pl z podaniem numeru zdjęcia.