Uroczyste przekazanie sztandaru

Sztandar szkolny dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski, symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko. Uroczystości z udziałem sztandaru wymagają zachowania powagi, a jego przechowywanie, transport i przygotowanie do prezentacji właściwych postaw jego poszanowania.
    Sztandar jest przechowywany w zamkniętej gablocie na korytarzu szkolnym. W tym samym miejscu znajdują się insygnia pocztu sztandarowego (biało czerwone szarfy założone przez prawe ramię, zwrócone kolorem białym w stronę kołnierza, spięte na lewym biodrze oraz białe rękawiczki).
    Kandydatury składu pocztu zgłaszane są przez wychowawców (za zgodą nauczycieli
i rodziców wybranych uczniów) do dyrektora szkoły. Uczniowie wybierani są z klasy programowo najwyższej. Kadencja pocztu trwa jeden rok - począwszy od ślubowania w dniu uroczystego zakończenia roku szkolnego klas III . Po skończeniu kadencji uczniowie wbijają symboliczny gwóźdź w drzewiec sztandaru i wpisują się do kroniki szkoły.
    25 czerwca 2015 roku nastąpiło uroczyste przekazanie Sztandaru Publicznego Gimnazjum nr 1 w Warce przedstawicielom klas drugich.