-- Nietuzinkowe jasełka w Publicznym Gimnazjum nr 1
im. Stanisława Marciniaka w Warce --

22 grudnia 2015r. w sali gimnastycznej naszego gimnazjum, aby corocznej tradycji dać za dość odbyły się szkolne jasełka. Jednak w tym roku nasi uczniowie przenieśli nas w odległy czas i inne miejsce ... mianowicie dzięki pięknej dekoracji i strojom wypożyczonym z białobrzeskiego Domu Kultury znaleźliśmy się w XIX wiecznych Lipcach.
        Scenariusz przedstawienia oparty był na tekście "Chłopów" Władysława Reymonta. Inscenizacja ta miała przypomnieć nam wszystkim tradycje polskiej wsi oraz uświadomić, że Boże Narodzenie to najbardziej radosne i rodzinne święta.
        Akcja bożonarodzeniowego przedstawienia rozegrała się w domu Macieja Boryny,
w którym to najpierw byliśmy świadkami gorących przedświątecznych przygotowań: dekorowania chaty, szykowania potraw do wieczerzy wigilijnej, wreszcie przygotowywania świątecznego stołu, do którego cała rodzina zasiadła, gdy tylko na niebie rozbłysła pierwsza gwiazdka. W atmosferę dawnych świąt wprowadzała publikę ciekawa scenografia sztuki wzbogacona elementami folklorystycznymi, a także stroje samych aktorów, w których występowali. ściany izby zdobiły wycinanki i serwety, a uczniowie występowali w strojach charakterystycznych dla epoki. Rekwizyty zgromadzili sami uczniowie przy wsparciu rodzin i nauczycieli. Inscenizacja przeplatana była staropolskimi kolędami śpiewanymi przez szkolny chór.

W przedstawieniu wzięli udział uczniowie klasy 3g: Izabela Strzałkowska (Jagna), Mateusz Smodrzak
(Maciej Boryna), Iga Panek (Dominikowa) Aleksandra Cichońska (Józka), Kacper Rotuski (Jasio),
Aleksander Nowicki (Rocho), Sebastian Wachnik (Witek), Kamila Rapińska (Jagustynka),
Kamila Strzelczyk (narrator)