10 lat minęło ... Święto w Publicznym Gimnazjum im. Stanisława Marciniaka w Warce

W piątek 5 czerwca 2009 roku w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Warce obchodziliśmy uroczyście jubileusz 10-lecia istnienia szkoły. Święto w wareckim gimnazjum rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele św. Mikołaja w Warce. W czasie mszy świętej miłe słowa do zaproszonych gości, nauczycieli, uczniów i rodziców skierował ksiądz proboszcz Stanisław Dobkowski. Podkreślił on doniosłą i trudną rolę autorytetów we współczesnym świecie.
       Gospodarzem tej podniosłej uroczystości, której część oficjalna odbyła się na świątecznie przystrojonej sali gimnastycznej naszej szkoły, była pani dyrektor Mariola Rybicka. Pani dyrektor serdecznie przywitała przybyłych gości, dziękując za przyjęcie przez nich zaproszenia i obecność z nami w tak szczególnym dniu. Rocznica powstania gimnazjum to okazja do uhonorowania osób z nią związanych. Pani dyrektor wręczyła wieloletnim nauczycielom, którzy pracę w gimnazjum podjęli w dniu powstania szkoły, podziękowania i okolicznościowe foldery.
       Podczas uroczystości wiele miłych słów do dyrekcji szkoły, nauczycieli i pracowników naszej placówki oraz uczniów skierowali zaproszeni goście, Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Grójeckiego i Urzędu Miasta i Gminy w Warce. Życzenia płynęły też z ust dyrektorów pobliskich szkół, rodziców i przyjaciół naszego gimnazjum.

Historia naszej szkoły sięga roku 1999, kiedy to w wyniku reformy oświaty powstaje Publiczne Gimnazjum w Warce, które do dziś mieści się w budynku przy ulicy Warszawskiej 24. Uczniowie w imieniu całej społeczności szkolnej podziękowali pani Urszuli Kuśmierskiej, która pełniła funkcję dyrektora do 2007 roku, pani Urszuli Sasin-Kutynie, która była wicedyrektorem
w latach 2001-2004. Kwiaty i serdeczności przekazali również obecnej Dyrekcji Szkoły: pani dyrektor Marioli Rybickiej, pani wicedyrektor Bożenie Sobieraj oraz pani wicedyrektor Dorocie Migdalskiej-Drabik.
       Pani dyrektor Mariola Rybicka wraz z uczniami zdmuchnęła świeczki na torcie urodzinowym. Niezwykłym, gdyż był on w kształcie otwartej księgi, a ta symbolizuje wiedzę, którą uczniowie zdobywali w murach naszej szkoły przez minione 10 lat. W uroczystości wzięli udział uczniowie gimnazjum, którzy zaprezentowali historię szkoły oraz swoje umiejętności i uzdolnienia w zakresie tańca, śpiewu i recytacji. Barwnym i widowiskowym elementem występów były popisy szkolnego koła tanecznego. Uczniowie w pięknych regionalnych strojach przedstawili szeroki wachlarz swoich umiejętności.
       Tego dnia nasza szkoła wyglądała wyjątkowo barwnie i uroczyście Dostępne były okolicznościowe foldery upamiętniające jubileusz 10-lecia, kroniki i wystawy, które prezentowały sukcesy i osiągnięcia uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Mottem uroczystości były słowa Antoniego Kępińskiego "Nasza przeszłość nadaje kształt naszej przyszłości".
       Pełni miłych i ciepłych wrażeń po sentymentalnej podróży w przeszłość, przywołani dźwiękiem szkolnego dzwonka z zapałem przystąpiliśmy do naszych dzisiejszych zadań dydaktycznych i wychowawczych, które już wkrótce, jako minione, dołączą do naszych wspomnień i będą nieprzerwanie tworzyć historię Publicznego Gimnazjum im. Stanisława Marciniaka w Warce.

Foto: Jakub Regulski (3H), Igor Witkowski (2C)