23 LISTOPADA - WYJAZD PO WRÓŻBĘ

Dnia 23 listopada 2006 r. klasy Ij, Ii, Ic wyjechały na wycieczkę andrzejkową. Celem tej wyprawy było zwiedzanie Muzeum Wsi Radomskiej. Wyjechaliśmy ok. 8.30 sprzed budynku szkolnego. Po dotarciu na miejsce, z przyjemnością chodziliśmy po rozległym terenie skansenu. Obejrzeliśmy dawne chaty mieszkalne oraz zabudowania gospodarskie. Szczególnie podobał nam się stary wiatrak. Rozlegał się z niego widok na całą, przepiękną okolicę. W trakcie zwiedzania zostaliśmy zaproszeni do karczmy na mały poczęstunek. Ale najciekawsze dopiero miało się zacząć... Ostatnim etapem naszej wycieczki była bowiem lekcja wróżb w jednej z chat w skansenie. Usłyszeliśmy wiele ciekawych informacji na temat wróżenia w "Katarzynki" i "Andrzejki". Okazało się, że wróżenie w te dni przez panny i kawalerów ma długą tradycję. Postanowiliśmy również wypróbować kilka sposobów na poznanie swojej przyszłości. Wróżyliśmy przelewając wosk przez dziurkę od klucza, albo przekłuwając serduszko z imionami wybranych osób, każdy losował też jaka droga życiowa będzie mu przeznaczona: duchownego, samotnika, szczęśliwego małżonka czy bogacza. Dziewczyny ustawiały buty w kierunku drzwi i niektóre dowiedziały się, że najszybciej z klasy wyjdą za mąż. Chłopcy prosili dziewczyny o wspólną wróżbę, która polegała na puszczaniu na wodę woskowych łódeczek. Jeśli łódeczki z zapalonymi świeczkami zetknęły się, oznaczało to wielką miłość tej pary... Jeśli się oddalały od siebie - para wkrótce się rozstanie. Podczas tej wróżby było bardzo zabawnie i wesoło, a czas szybko mijał. Pełni wrażeń wróciliśmy do Warki, oczywiście z przystankiem w Mc'Donalds :) To była niezwykle udana wycieczka.

Żaneta Żuchowska i Karolina Alberska kl. Ij

Notatka: Żaneta Żuchowska i Karolina Alberska kl. Ij