Teatr to życie
Teatr to życie


Nasi partnerzy

Projekt był realizowany od 1.01.-30.06.2007

W październiku 2006 roku jako opiekun Koła Teatralnego przedstawiłam projekt do konkursu grantowego organizowanego przez Polską Fundacje Dzieci i Młodzieży - Równać Szanse 2006 - II regionalny konkurs grantowy. W listopadzie ogłoszono wyniki gdzie nasz projekt został doceniony przez komisje ekspertów i otrzymał pełną dotację. Z wielką radością oraz pełną satysfakcją chcę napomnieć, że to jest drugi projekt grantowy realizowany w naszej szkole a także wśród Wareckich szkół. Dla młodzieży gimnazjalnej jak i Grupy Absolwent.
W środowisku tak małym jak Warka propozycja zabawy w teatr daje młodemu człowiekowi szanse na rozwój. Promowanie młodzieżowej twórczości amatorskiej jest alternatywą dla wielu młodych a jednocześnie dajemy sygnał w lokalnym środowisku że gimnazjaliści jak też absolwenci kanalizując swoją energie na tego typu zajęcia mogą stworzyć pozytywny obraz młodego człowieka wśród rówieśników, rozwijać swoją wrażliwość i być dobrze odbierany prze innych mieszkańców naszego miasta.
Realizacja wcześniejszego projektu "Bo warto" i obecnego "Skrzydła" utwierdziła nas wszystkich (i opiekunów i samą młodzież) w przekonaniu, że warto "bawić się w teatr",. Bo Teatr jak mówią młodzi TO ŻYCIE....

Umiejętności

Przez prace w teatrze zajęcia dramowe wśród młodzieży wyzwoliły samodzielność i inicjatywę - byli współtwórcami scenariuszy oraz współreżyserami spektakli. Nabyli lub wzmocnili umiejętność zadawania pytań i twórczego rozwiązywania problemów. Uczyli się ruchu scenicznego, obsługi sprzętu nagłaśniającego i oświetlenia oraz planowania pracy. Całe działanie dało im dużo radości, satysfakcji. (próba generalna , zajęcia na sali gimnastycznej w ferie)

Warsztaty, przedstawienia ,prezentacje

W czasie realizacji projektu młodzież uczestniczyła w profesjonalnych warsztatach prowadzonych przez p. Annę Michalak Pawłowską (to już 5 edycja tym razem w muzeum) organizowanych przy współpracy z jednym najbardziej aktywnych środowisk twórczych skierowanych na prace z dziećmi i młodzieżą - Ośrodek Działań Artystycznych "Dorożkarnia" www.dorozkarnia.pl w Warszawie. Uczniowie spotykali się z profesjonalistami, ale też i z rówieśnikami mającymi te same zainteresowania. Mogli zobaczyć spektakle Teatru "Zamiast" pt.:"Smok Mieszka w Kuchni" oraz Teatru Fiakier.pt.:" Biuro rzeczy znalezionych" Współpraca z ośrodkiem bardzo się zacieśniła, takim wyrazem szacunku i docenienia pracy młodzieży teatralnej było zaproszenie grupy Absolwent na Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych Form ZDERZENIA TEATRALNE. Nowością było odkrycie teatru forum przez profesjonalne działania i techniki dramowe zdobycie umiejętności szukania odpowiedzi na trudne często dotykające ich problemy program "Na Krawędzi" www.stop-klatka.org.pl nauka tolerancji oraz zdobycie podstawowych informacji na temat choroby psychicznej wśród młodych ludzi.
Młodzież zobaczyła również profesjonalne spektakle. W czasie projektu byliśmy na trzech spektaklach w Warszawie. W Teatrze Narodowym zobaczyliśmy spektakl pt "Moliere Tartuffe "Le Tartuffe, ou l'Imposteur" i William Shakespeare "Sen nocy letniej" ( w ramach Zderzeń Teatralnych) a w Teatrze Muzycznym Roma spektakl "Historyja". Dużym przeżyciem było zaproszenie środowiska teatralnego na Edukacyjne Forum Programu Równać Szanse w Kielcach gdzie mogliśmy podzielić się doświadczeniem pracy metodami dramowymi i teatralnymi oraz zobaczyć innych młodych ludzi szukających w edukacji nieformalnej szansy na lepszy start w dorosłym życiu.
W czasie realizacji projektu spotkaliśmy się z przychylnością i fachowością bardzo wielu ludzi teatru i dramy. Są to p.p. Annę Michalak Pawłowską dyrektor Dorożkarni , teatrolog, Stanisław Dembski- aktor , instruktor teatralny, Piotr Kocyk, aktor, instruktor teatralny oraz p. Beata Fudalej - wykładowca PWST z Krakowa, aktorka Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Starego w Krakowie. p. Aldona Żejmo - Kudelska koordynator programu "Na Krawędzi", terapeuta , trener , specjalista od dramy .(wraz z zespołem).

Szczególnie dziękuje Pani prof dr. hab. Zofii Konaszkiewicz za stałą współprace oraz konsultacje.

Dziękujemy za współprace nauczycielom Publicznego Gimnazjum Pani Agnieszce Tomczyk za dekoracje wraz kołem plastycznym, Pani Dorocie Mcioszek za pomoc w pracy koła teatralnego, Pani Grażynie Budnickiej za pomoc samorządu w działaniach charytatywnych na rzecz Bartka. Panu Markowi Wawro za przygotowanie chóru Oraz rodzicom szczególnie Pani Aldonie Rzeźnik i Panu Bogdanowi Sabale

Działanie na rzecz rówieśników i własnej społeczności

W czasie projektu młodzież jak co roku swoja pracę teatralną dedykuje osobą potrzebującym . W tym roku wszystkich mieszkających w Warce poruszył los młodszego kolegi ze Szkoły Podstawowej nr 2. Bartek jest przewlekle chory na Zespół Ternera ma szanse na lepsze życie warunek jest możliwość leczenia chłopca hormonem wzrostu. Grupa teatralna dedykowała przedstawienia Bartkowi cały dochód przeznaczyła na pomoc koledze.
Starsza grupa teatralna Absolwent wystawiła przedstawienie "Oskar" na podstawie opowiadania E Schmidta Oskar i Pani Róża dla społeczności Warki.(Dworek na Długiej, Liceum Ogólnokształcące, Technikum ) oraz w Muzeum wraz z grupą gimnazjalną przedstawiła etiudy "Duchy w dworze" dla zaproszonych gości świętujących w Światowy Dzień Muzealnika.
Jeden z uczestników został wyróżniony stypendium artystyczno naukowym z Fundacji Dzieła Tysiąclecia. (ogółem ze szkoły zostało wyróżnione jeszcze 4 osoby)

Podziękowania


Instytucje i środowiska lokalne :

Burmistrz Miasta i Gminy w Warce Rada Miasta i Gminy w Warce Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego Dworek na Długiej Rodzice uczniów i absolwentów

Instytucje wspierające i współpracujące

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży program Równać Szanse Centrum Artystyczne "Dorożkarnia " Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP KLATKA Duszpasterstwo Młodzieży w ramach "Laboratorium Wiary"

Koordynator

Anka Łoboda

powrót do strony
Publicznego Gimnazjum nr 1 w Warce