Szkolenie piłkarskie młodzieży a filozofia współczesnej gry
opracowana na podstawie szkoły Ajaxu
oraz tendencji rozwojowych w piłce nożnej

Grzegorz Dacka
strona 1

W AJAXIE AMSTERDAM zawsze rodziły się talenty piłkarskie, właściwie każdego roku w składzie pierwszego zespołu pojawia się jakiś nowy utalentowany własny wychowanek klubu. Dla większości z nich jest to początek wielkiej kariery piłkarskiej.

Dlaczego w AJAXIE są zawsze dobrze wyszkoleni młodzi piłkarze?

To nie jest tylko sprawą przypadku. Tak doskonałe rezultaty osiąga się poprzez dobrze zorganizowane i prawidłowe szkolenie. Wielką wagę przywiązuje się w AJAXIE do wyszukiwania i właściwej selekcji utalentowanych chłopców.

Talenty mają zapewnioną w AJAXIE doskonałą opiekę. Przychodzą oni do AJAXU nie tylko z Holandii ale także z zagranicy, gdyż w AJAXIE pragnie grać bardzo wielu młodych chłopców. W związku z tym organizowane są systematycznie zajęcia selekcyjne, gdzie kandydaci mogą prezentować swoje umiejętności.

Styl gry preferowany przez AJAX wymaga piłkarzy, którzy dysponują wieloma zaletami. Sama dobra technika nie wystarcza, konieczne są także inne wysokie umiejętności.

Aby ocenić czy młody piłkarz odpowiada wymaganiom stawianym przez AJAX stosowane są następujące kryteria, których pierwsze litery tworzą skrót TPOS.

TECHNIK

PRZEGLĄD

OSOBOWOŚĆ

SZYBKOŚĆ

Technik – czyli piłkarskie umiejętności techniczne.

Przegląd – czyli czytanie gry – co można także nazwać inteligencją piłkarską.

Osobowość – jest to bardzo ważny element wysokiej klasy piłkarza, który powinien być nie tylko uparty w dążeniu do celu oraz pełen wiary we własne umiejętności, ale także otwarty na wskazówki trenera i na współpracę z drużyną, w której występuje.

Szybkość – bardzo ważna w dwóch aspektach:

• jako szybkość działania
  • jako szybkość startowa.

Po pomyślnym przejściu przez sito selekcyjne zawodnicy AJAXU są w procesie treningowym bardzo często konfrontowani z elementami wyżej wymienionymi, ćwiczonymi oddzielnie bądź jednocześnie.

Osobowość i inteligencja jak już wcześniej zostało powiedziane są elementami niezmiernie istotnymi, ale na pierwszym planie będą zawsze technika i szybkość.

FILOZOFIA GRY AJAXU

Aspekty techniczno taktyczne treningu są zdeterminowane przez filozofię piłki nożnej obowiązującą w AJAXIE.

Szkoła AJAXU oparta jest na analizie walki meczowej. wnioski płynące z tej analizy mają kluczowy wpływ na treść zajęć treningowych, zarówno w aspekcie indywidualnym, jak i zespołowym. W związku z powyższym mecze mistrzowskie o punkty są dokładnie analizowane, określone sytuacje są wychwytywane i gruntownie ćwiczone na treningach, a następnie po dopracowaniu ponownie wprowadzone do gry meczowej. Kiedy piłkarz nie jest w stanie przewidzieć optymalnego rozwoju sytuacji na boisku, reaguje niewłaściwym rozwiązaniem i wówczas realizacja styli gryz godnych z filozofią AJAXU jest niemożliwą. Przerabia się więc w trakcie treningu fragmenty gry tak, aby maksymalnie zbliżyć zajęcia treningowe do warunków gry meczowej. A więc zawsze musi istnieć wyraźne powiązanie między treningiem a meczem.

TRENING

Utalentowani zawodnicy powinni mieć stworzone optymalne warunki do dalszego rozwoju. W treningu należy zwrócić uwagę na wiele istotnych aspektów w jego treści powinno się znaleźć to co jest ważne dla zawodnika.

tabela

Metody treningowe i treść zajęć treningowych pozostają we wzajemnym uzależnieniu. Nie zawsze trening jednego z elementów prowadzi do poprawy innych umiejętności.
2

Trening szybkości nie oznacza bezpośredniej poprawy innych elementów gry. Należy ciągle stawiać sobie pytanie: Jaki efekt przyniesie dane ćwiczenie i jaki cel chcemy przez to ćwiczenie osiągnąć.

Musimy zdawać sobie sprawę, że piłkarz nie jest jedynie zbiorem oddzielnie wytrenowanych, niezależnych od siebie umiejętności, ale stanowi nierozdzielną całość z charakterystycznymi, ściśle powiązanymi, indywidualnymi zaletami. Całość która ponadto musi funkcjonować w zespole piłkarskim.

3

W AJAXIE próbujemy trenować w sposób optymalnie funkcjonalny, wszystko co się dzieje na treningu podporządkowane jest temu co się dzieje w czasie meczu piłki nożnej. Olbrzymi wpływ na treść treningów ma styl gry AJAXU wymagający umiejętności, które odzwierciedlone są w skrócie TPOS. Te umiejętności przypomnijmy są podstawowymi kryteriami przy selekcji kandydatów do klubu.

AAJAX ma swój określony pogląd na sprawę obciążeń treningowych, nie jest ono oczywiście jednakowe dla wszystkich trenujących w klubie. Młodsze zespoły trenują mniej niż starsze (rys 1).

6

Większość treningu to zajęcia poświęcone technice i taktyce, gdyż do treningu piłkarskiego przywiązuje się wielką wagę, w pozostałych jednostkach treningowych akcent kładziony jest na kształtowanie sprawności fizycznej. Tak jak w sprawie obciążeń także i w zakresie treści zajęć treningowych są istotne różnice między poszczególnymi zespołami. Zespoły starsze mają więcej treningów kształtujących sprawność fizyczną, pozostaje to w ścisłym związku ze zmianami zachodzącymi w rozwoju biologicznym młodego organizmu.

7

STRONA 2 >>>