Szkolenie piłkarskie młodzieży a filozofia współczesnej gry
opracowana na podstawie szkoły Ajaxu
oraz tendencji rozwojowych w piłce nożnej

 Grzegorz Dacka

strona 2


OKRES DOJRZEWANIA A OBCIĄŻENIA TRENINGOWE

    Rozwój fizyczny poszczególnych zawodników nie przebiega podobnie w okresie ich wzrastania choć szczególnie różni się w okresie dojrzewania.

8

Jeżeli na przykład noworodek ma 50 cm długości w momencie przyjścia na świat i rocznie rósłby 7 cm, to w wieku 18 lat mierzyłby 176 cm (rys. 2). Rachunek ten nie jest jednak taki prosty, w rzeczywistości roczne przyrosty u tego samego osobnika różnią się istotnie. Nikt nie rośnie co roku po 7 cm.
Graficznie linia rocznych przyrostów nie kształtuje się w linii prostej a przebiega mniej więcej w sposób przedstawiony na poniższym rysunku (rys. 3).

9

W pierwszych latach życia wzrost jest relatywnie szybki, następnie przychodzi faza rocznych dość stałych przyrostów, która waha się od 4 – 7 cm. Po około 12 roku życia, przychodzi okres gwałtownego wzrastania średnie roczne przyrosty młodego chłopca kształtują się w granicach od 8 – 1 cm. Fazę tę nazywa się okresem nubertalnym    okres ten może trwać do około 15 roku życia.

10

Także i tutaj występują istotne różnice między poszczególnymi osobnikami. U jednego chłopca okres ten rozpocznie się w 12 roku życia, a u innego dopiero w 14 roku. Ten pierwszy będzie miał przyspieszony okres dojrzewania tzw. akceleracja  (I), a ten drugi będzie opóźniony w procesie dojrzewania ( rys. 5).
11

Rysunek przedstawia dwóch młodych zawodników widoczne są różnice w rozwoju fizycznych tych chłopców. Jeden jako wcześniej dojrzewający wszedł w okres gwałtownego wzrastania i widać wyraźnie, że wyprzedza drugiego pod względem fizycznym, ale już jako 18 latek, ten drugi wyrównał swoje opóźnienie.
    Różnice w rozwoju fizycznym można wyraźnie zaobserwować na przykładzie długości okresu wzrastania

12



Po skończeniu 16 lat ten I nie urósł już prawie nic więcej, podczas gdy ten II rósł jeszcze w wieku 18 lat (rys6).

    Podczas okresu dojrzewania w młodym organizmie wydziela się więcej hormonów męskich, które trafiają do krwi i powodują jego intensywny wzrost. Chodzi tutaj głównie o testosteron, hormon ten wpływa na rozwój siły mięśni, szybkości i zdolności wytrzymałościowej, dlatego w kształtowanie siły, szybkości i wytrzymałości jest w latach okresu dojrzewania i później bardziej efektywne niż np. w 9 roku życia (rys 7).

13


Młody piłkarz, który wchodzi w okres dojrzewania powiększa poprzez intensywny trening swoje tempo rozwoju biologicznego, swój kapitał fizyczny. Można wówczas zaobserwować, że podczas fazy dojrzewania staje się wyraźnie mocniej zbudowany i silniejszy.


<<< STRONA 1 ------ STRONA 3  >>>