Linux

 

GNU/LINUX

GNU/Linux - tym mianem określa się często uniksopodobny system GNU z jądrem Linux. Na razie projekt GNU nie wydał na świat własnego jądra. W przyszłości będzie nim, oparty o mikrojądro, Hurd, lecz na razie korzysta się z monolitycznego Linuksa. Kontrowersje związane z nazwą systemu operacyjnego opartego o jądro Linuksa i m.in. oprogramowanie GNU powstały gdy Richard Stallman, założyciel Free Software Foundation i projektu GNU zaczął promować nazwę "GNU/Linux". Podkreśla ona duży wkład tego projektu dla większości istniejących dystrybucji Linuksa (np. kompilatory, biblioteki, parsery). Z kolei przeciwnicy tego podejścia przypominają, że w przeciętnej dystrybucji jest też wiele oprogramowania powstałego w innych, niezależnych od FSF, projektach (np. środowisko graficzne KDE). Proponują oni aby kompletny system operacyjny nazywać po prostu "Linux".

Dystrybucje GNU/Linuksa

Nie istnieje jedna oficjalna wersja GNU/Linuksa, wydana np. dzięki porozumieniu członków projektu GNU oraz programistów Linuksa.Istnieje wielu niezależnych producentów, którzy do wydanego jądra Linux dodają oprogramowanie GNU oraz inne programy (np. BSD BIND). Takie połączenie bibliotek i programów nazwane jest dystrybucją GNU/Linuksa.Poszczególne dystrybucje są w bardzo różnym stopniu zgodne z założeniami projektu GNU oraz FSF. Jedyną dystrybucją oficjalnie aprobowaną przez FSF jest argentyński projekt Ututo-e, natomiast spośród dużych dystrybucji, ogólnie postrzeganym, jako jedna z najbardziej wolnych dystrybucji, jest Debian.

Linux bez GNU

Możliwe jest wydanie systemu operacyjnego opartego o jądro Linux bez użycia programów GNU. Bibliotekę C GNU libc można zastąpić inną – np. uClibc, a zamiast standardowych programów (coreutils) GNU zastosować program busybox. Powstają w ten sposób zazwyczaj małe wbudowane systemy przeznaczone na firewalle i do innych zastosowań. Wszyscy włącznie z FSF zgadzają się, że nazwa "GNU/Linux" nie ma dla nich zastosowania. Prawie wszystkie systemy biurkowe i serwerowe używają jednak składników GNU, zwłaszcza glibc, coreutils i gcc.

 

 

 

 

źródło: www.linux.pl, www.wikipedia.pl